Logo

Skupina AGEL je najúspešnejším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nás

Vedecká rada

Predsedníctvo

MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M.

MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M.

Predsedníčka Vedeckej rady AGEL
Podpredsedníčka predstavenstva AGEL a.s.

Vyštudovala Lekársku fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, odbor všeobecné lekárstvo a získala Cenu rektora Univerzity Karlovy v Prahe. Má atestácie I. a II. stupňa v odbore vnútorného lekárstva, ďalej nadstavbovú atestáciu v odbore nefrológie a atestáciu v odbore verejného zdravotníctva. V roku 2001 absolvovala štúdium MBA na Nottingham Trent University a v roku 2022 štúdium LL.M. na PIBS Praha.

Po absolvovaní LF pôsobila MUDr. Marsová v Okresnej nemocnici s poliklinikou vo Svitavách na internom oddelení a dialyzačnom stredisku. Od roku 1993 pracovala v Nemocnici Prostějov ako primárka dialyzačného centra a námestníčka pre liečebnú starostlivosť. Od roku 1999 zastávala pozíciu riaditeľky Nemocnice Prostějov. V rámci Skupiny AGEL pôsobila od roku 2007 ako lekárska riaditeľka Středomoravské nemocniční a.s., od roku 2012 ako riaditeľka a predsedníčka predstavenstva Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a.s. a od roku 2016 ako riaditeľka a predsedníčka predstavenstva Středomoravské nemocniční a.s. Od januára 2021 je podpredsedníčkou predstavenstva AGEL a.s.

MUDr. Marsová kladie najväčší dôraz na zavádzanie nových moderných metód diagnostiky a liečby, kvalitnú starostlivosť o pacienta, propaguje digitalizáciu a elektronizáciu v zdravotníctve. Je členkou správnej rady Aliancie pre telemedicínu, digitalizáciu zdravotníctva a sociálnych služieb.

prof. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA

prof. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA

Podpredsedníčka Vedeckej rady pre Českú republiku
Obor: onkológia a rádioterapia

Je profesorkou Karlovej univerzity v odbore onkológie, venuje sa liečbe pevných nádorov, má atestácie z odboru radiačnej aj klinickej onkológie. Od roku 2018 je prednostkou Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK. Je tiež vedúcou KOC FNKV a zástupkyňou námestníka LPP pre onkologické odbory FNKV. Predtým pôsobila mnoho rokov v rámci Skupiny AGEL, kde sa podieľala na založení KOC v Nemocnici AGEL Nový Jičín.

Je členkou výboru Spoločnosti radiačnej onkológie, biológie a fyziky (SROBF) ČLS JEP a výboru Českej onkologickej spoločnosti (ČOS) ČLS JEP.

Profesorka Soumarová sa venuje aj pedagogickej činnosti v pregraduálnej a postgraduálnej výučbe. Je členkou a školiteľkou v rámci odborovej rady Onkológie pri LF MU Brno a členkou odborovej rady Klinickej a radiačnej onkológie pri LF UK v Hradci Králové. Je školiteľkou študentov doktorandského štúdia na 3. LF UK v študijnom programe Preventívna medicína a epidemiológia.

Je predsedníčkou akreditačnej komisie MZ pre odbor radiačnej onkológie.

Je autorkou niekoľkých monografií a mnohých desiatok článkov, podieľa sa na organizácii konferencií.

Členkou Vedeckej rady AGEL je od roku 2025.

prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA

prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA

Podpredseda Vedeckej rady pre Slovenskú republiku
Obor: kardiochirurgia

Slovenský lekár-kardiochirurg a manažér. Je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Kardiocentra AGEL. Prednosta Kliniky srdcovej a cievnej chirurgie LF UPJŠ Košice. Je predsedom predstavenstva Nemocnice AGEL Košice-Šaca a.s. a tiež členom predstavenstva Nemocnice Zvolen AGEL a.s.

Pôsobil ako námestník riaditeľa vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Košice, 4 roky ako prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pôsobil na niekoľkých renomovaných zahraničných kardiochirurgických pracoviskách.

17 rokov viedol Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, ktorý vybudoval, 13 rokov tu bol prednostom kardiochirurgie. Má bohaté skúsenosti s vedením stoviek zamestnancov, pedagogické skúsenosti a rozsiahlu prednáškovú a publikačnú činnosť. Bol v čele tímu, s ktorým založil a postavil niekoľko zdravotníckych zariadení v SR.

Prof. Sabol je členom Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Českej kardiochirurgickej spoločnosti.

V rokoch 2012–2021 bol hlavným odborníkom MZ SR pre kardiochirurgiu. Je členom Vedeckej rady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, už štvrté funkčné obdobie. Členom Vedeckej rady AGEL je od roku 2022, od roku 2025 podpredsedom pre Slovenskú republiku.

Členovia

prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM

prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM

Obor: interné lekárstvo, kardiológia

Profesor vnútorného lekárstva, pôsobí ako zástupca prednostu III. Interné kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe. Jeho odborným záujmom je popri vnútornom lekárstve aj preventívna kardiológia. Je autorom deviatich monografií a viac ako 200 vedeckých publikácií.

Profesor Češka je vedúcim Centra preventívnej kardiológie III. Internej kliniky VFN, predsedom Českej internistickej spoločnosti ČLS JEP a President Elect International Society of Internal Medicine. Získal opakovane Cenu predsedníctva ČLS JEP za najlepšiu knižnú publikáciu. V rokoch 2016 – 2021 bol vedeckým sekretárom International Atherosclerosis Society, je členom Administrative Council European Society of Internal Medicine. Bol prezidentom niekoľkých medzinárodných kongresov vrátane Svetového internistického kongresu v Prahe v roku 2024.

Členom Vedeckej rady AGEL je od roku 2022.

prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D.

prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D.

Obor: ortopédia

Lekár, ortopéd a traumatológ. Prednosta Kliniky detskej a dospelej ortopédie a traumatológie 2. lekárskej fakulty UK a FN Motol, prodekan 2. lekárskej fakulty pre špecializačné vzdelávanie. Zastáva významné funkcie v odborných spoločnostiach a inštitúciách – je 1. podpredsedom výboru Českej spoločnosti pre ortopédiu a traumatológiu, členom výboru Spoločnosti pre športovú traumatológiu a artroskopiu ČLS JEP, predsedom Akreditačnej komisie MZČR pre odbor ortopédia, členom Rady celoživotného vzdelávania Karlovej univerzity, panelu hodnotiteľov Národného akreditačného úradu a Koordinačnej odborovej rady pre špecializačné vzdelávanie v zdravotníctve. Pôsobí aj ako člen Vedeckej rady ministra zdravotníctva ČR a od roku 2022 je členom Vedeckej rady AGEL.

prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., FESO, FEAN

prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., FESO, FEAN

Obor: neurológia

Lekár a pedagóg, profesor neurológie. Vedúci Komplexného cerebrovaskulárneho centra Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice Hradec Králové. Pedagogicky pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Člen výboru Českej neurologickej spoločnosti ČLS JEP, výboru Cerebrovaskulárnej sekcie ČNS ČLS JEP a Akreditačnej komisie pre odbor neurológie MZ ČR. Člen European Stroke Organisation a European Academy of Neurology. Člen Akreditačnej komisie pre odbor neurológie MZ ČR.

Prof. Herzig je autorom viac ako 730 prednášok a posterových prezentácií, 183 pôvodných prác (z toho 158 s IF). Držiteľ Prusíkovej ceny, Ceny predsedníctva ČLS JEP a 11 Výročných cien Českej neurologickej spoločnosti ČLS JEP. Vedúci redaktor časopisu Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie.

Školiteľ 15 postgraduálnych študentov v odbore Ph.D. (doteraz 9 s úspešnou obhajobou Ph.D.).

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2022.

prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., Dr.h.c.

prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., Dr.h.c.

Obor: infektológia

Slovenský vysokoškolský profesor a lekár. Je prednostom Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP a na LF UPJŠ. Prorektor UPJŠ pre rozvoj a európsku problematiku od roku 2015. Jeho výskumná činnosť je zameraná na diagnostiku a liečbu infekcií, predovšetkým HIV/AIDS.

Predseda Akreditačnej komisie MZ SR od roku 2015. Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS od roku 2011. Člen Prezídia Slovenskej lekárskej spoločnosti od roku 2011, člen výboru Slovenskej chemoterapeutickej spoločnosti SLS od roku 2000.

Člen poradného vedeckého zboru Európskej komisie pre COVID-19.

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2011.

prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Obor: interné lekárstvo

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Prednosta II. internej kliniky UPJŠ LF a UNLP. V rokoch 2019 – 2022 pôsobil vo funkcii prodekana pre vedeckú výskumnú činnosť. Autor mnohých odborných publikácií.

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2024.

prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

Obor: mikrobiológia

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, prednosta Ústavu mikrobiológie LF UP a FNOL.

Predseda Spolku lekárov ČLS JEP v Olomouci, vedecký sekretár Spoločnosti pre lekársku mikrobiológiu ČLS JEP. Prof. Kolář je členom Vedeckej rady Univerzity Palackého, LF UK v Hradci Králové, LF Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Vojenskej lekárskej fakulty Univerzity obrany, 1. LF UK.

Predseda odborovej rady doktorandského študijného programu (DSP) pre odbor Lekárska mikrobiológia na LF UP, člen odborovej rady DSP pre odbor Preventívna medicína a epidemiológia na 3. LF UK v Prahe. Člen Vzdelávacej rady lekárov MZ ČR, člen Vedeckej rady MZ ČR, člen predsedníctva Agentúry pre zdravotnícky výskum MZ ČR.

Profesor Kolář je členom Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc.

prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc.

Obor: chirurgia

Je jedným zo zakladateľov Českej spoločnosti pre trombózu a hemostázu ČLS JEP a členom prezídia spoločnosti ČLS JEP. Je členom Českej chirurgickej spoločnosti, Českej gastroenterologickej spoločnosti, podpredsedom AZV ČR, členom Vedeckej rady MZ ČR, členom Medzinárodnej spoločnosti pre trombózu a hemostázu, Európskej hematologickej spoločnosti, Európskej spoločnosti pre miniinvazívnu a endoskopickú chirurgiu, Severoamerickej spoločnosti pre endoskopickú chirurgiu a International Master Club for Thrombosis, IHPBA a E-AHPBA a mnohých ďalších.

Dlhodobé zahraničné praxe absolvoval na chirurgickom oddelení kantonálnej nemocnice vo švajčiarskej Basileji (1989, 1991, 1992), na viedenskej II. chirurgickej klinike AKH (1992) a na chirurgických oddeleniach nemocníc v Linci a Štajerskom Hradci (1996). Je prezidentom každoročného tradičného celonárodného chirurgického kongresu s medzinárodnou účasťou Pražské chirurgické dni. Je členom špecializačnej odborovej rady pre postgraduálne vzdelávanie v chirurgii pre ČR, členom akreditačnej komisie MZ.

V odbornej a vedeckej práci je autorom či spoluautorom takmer 300 publikácií v českých aj zahraničných periodikách a autorom či spoluautorom 30 monografií vrátane medzinárodných. Obnovil a vedie monografickú odbornú sériu Albertova zbierka. Je zakladateľom Onkovaskulárneho centra VFN.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS

Obor: epidemiológia, ochrana verejného zdravia

Dekan Lekárskej fakulty Ostravskej univerzity v Ostrave. Vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia LF OU. V roku 2007 habilitovaný docentom verejného zdravotníctva.

Predseda Epidemiologickej skupiny Národného inštitútu pre zvládanie pandémie SZÚ a MZ ČR. Člen Royal College of Physicians and Surgeons - FFTM RCPS, Glasgow. Člen Európskej pracovnej skupiny pre kliešťovú encefalitídu - ISW-TBE. Člen Vedeckej rady IPVZ v Prahe, Českej lekárskej komory a Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně.

Docent Maďar je členom Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.

prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.

Obor: onkológia

Prednosta II. Onkologickej kliniky LF Univerzity Komenského a NOÚ v Bratislave. Hlavný odborník MZ SR pre klinickú onkológiu. Vedúci Jednotky translačného výskumu, II. onkologická klinika, Lekárska fakulta, Univerzita Komenského, Národný onkologický ústav, Bratislava, Slovensko.

Hlavný riešiteľ mnohých klinických štúdií.

Člen Učenej spoločnosti Slovenska, člen Vedeckej rady LF UK, člen Vedeckej rady UPJŠ, člen špičkového tímu „Translačný výskum onkologických ochorení – TRANSONK“.

Profesor Mego je členom Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

doc. MUDr. Marek Mechl, Ph.D., MBA

doc. MUDr. Marek Mechl, Ph.D., MBA

Obor: rádiológia

Docent Mechl pôsobí na klinike rádiológie a nukleárnej medicíny Fakultnej nemocnice Brno-Bohunice ako prednosta a na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Je vedeckým sekretárom Českej rádiologickej spoločnosti, členom výboru Českej neurorádiologickej spoločnosti a tiež členom Českej spoločnosti intervenčnej rádiológie. Predseda prístrojovej komisie MZČR.

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2022.

prof. MUDr. Martin Oliverius, Ph.D., FEBS

Obor: chirurgia, onkochirurgia

Zástupca prednostu pre vedeckú činnosť na chirurgickej klinike 3. LF UK a FNKV v Prahe.

Od roku 2022 predseda sekcie HPB chirurgie Chirurgickej spoločnosti ČLS JEP.

Člen výboru pre doktorandské štúdium Biomedicíny Karlovej univerzity, externý školiteľ pre doktorandské štúdium Chirurgie a reprodukčnej medicíny, Masarykova univerzita Brno, člen výboru pre doktorandské štúdium medicíny Lekárskej fakulty Plzeň.

Od roku 2012 člen výboru skúšobných komisií pre postgraduálne vzdelávanie v chirurgii.

Profesor Oliverius je členom mnohých medzinárodných aj českých odborných spoločností, napr. European Board of Surgery European Union of Medical Specialists (FEBS - Fellow of European Board of Surgery), Division of Hepatopancreatobiliary and Transplant Surgery EBS UEMS. Predseda sekcie Hepatopankreatobiliárnej chirurgie ČChS ČLS JEP.

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM

Obor: interné lekárstvo, endokrinológia

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, prednosta V. internej kliniky LFUK a UNB, Bratislava.

Hlavný odborník MZ SR pre endokrinológiu.

Prvý viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS, prezident Slovenskej endokrinologickej spoločnosti SLS, viceprezident Slovenskej internistickej spoločnosti SLS, viceprezident Slovenskej spoločnosti pre endokrinológiu, menopauzu a andropauzu.

Autor a spoluautor 16 kníh a viac ako 840 publikácií v zahraničnej aj slovenskej tlači. Autor prvej slovenskej monografie o osteoporóze.

Profesor Payer je členom Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

Obor: gynekológia a pôrodníctvo, onkogynekológia

Prednosta gynekologicko-porodníckej kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, vedúci Onkogynekologického centra FNKV, vedúci katedry Gynekológie a pôrodníctva 3. LF UK Praha.

Člen Vedeckej rady 3. LF UK, člen akreditačnej komisie MZ ČR, podpredseda sekcie Onkogynekologickej spoločnosti, člen výboru Spoločnosti cervikálnej patológie a kolposkopie.

Autor mnohých publikácií, H index 31, WOS citácií 3650.

Profesor Rob je členom Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA

Obor: vnútorné lekárstvo, diabetológia, endokrinológia, klinická výživa

Profesor vnútorného lekárstva, odborník najmä na diabetológiu, obezitológiu, klinickú výživu a lekársku informatiku. Pôsobí v ambulancii v Centre diabetológie a obezitológie 3. internej kliniky a v Centre primárnej starostlivosti Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe. Šesť rokov bol dekanom 1. lekárskej fakulty UK a devätnásť rokov prednostom 3. internej kliniky 1. LF UK a VFN.

Člen mnohých vedeckých rád a výborov, v súčasnosti je členom Vedeckej rady 1. LF UK, Vedeckej rady LF Univerzity Komenského v Bratislave, Vedeckej rady Českej lekárskej komory. Člen výboru Českej spoločnosti zdravotníckej informatiky a vedeckých informácií a Českej internistickej spoločnosti. Zakladajúci člen Českej lekárskej akadémie.

Vyučuje na 1. LF UK v kurze endokrinológie a diabetológie, je predsedom odborovej rady Ph.D. Biomedicínska informatika, členom odborovej rady Ph.D. biofyzika. Na fakulte založil a garantoval štúdiá nutričný terapeut a nutričný špecialista. Autor viac ako 400 odborných publikácií, spolupracoval na mnohých grantoch.

Prof. Svačina je od roku 2015 predsedom Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně. Je tiež predsedom vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva MZ ČR.

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Obor: biochémia, experimentálna onkológia

Lekár, biochemik a patobiochemik. Pôsobí ako prednosta Ústavu biochémie a experimentálnej onkológie 1. lekárskej fakulty UK a riaditeľ Národného ústavu pre výskum rakoviny. V rokoch 2012 až 2020 bol dekanom 1. lekárskej fakulty UK, v rokoch 2018–2020 zakladajúcim predsedom Asociácie dekanov lekárskych fakúlt ČR, od septembra 2020 do januára 2021 námestník ministra zdravotníctva ČR.

Člen vedeckých rád Ministerstva zdravotníctva, Grantovej agentúry Českej republiky, Univerzity Karlovej a jej 1. LF, LF Masarykovho onkologického ústavu Brno, Grantovej agentúry ČR, člen Českej lekárskej akadémie (FCMA), predseda Komisie MZ ČR pre inštitucionálnu podporu poskytovanú na dlhodobý koncepčný rozvoj výskumnej organizácie. Člen predsedníctva Agentúry pre zdravotnícky výskum MZ ČR, člen Horizon Europe Programme Committee, EU Mission on Cancer, člen predstavenstva a člen vedeckého výboru European Neuro-Oncology Organization.

V deväťdesiatych rokoch dlhodobo pôsobil na pracoviskách akademického aj priemyselného výskumu v Taliansku (Institute of Mutagenesis and Differentiation, CNR), Francúzsku (Institut Curie, INSERM) a Nemecku (Procter & Gamble, corporate R&D). V súčasnosti vedecky spolupracuje a publikuje s tímami z Dana Farber Cancer Institute (Harvard), Stanford University, University Adelaide a ďalšími.

Je prvým alebo korešpondujúcim autorom viac ako 100 publikácií s impakt faktorom, monografií, patentov, kapitol v monografiách a učebniciach domácich aj zahraničných.

Člen Vedeckej rady AGEL od roku 2016.

prof. MUDr. Jozef Šuvada, PhD., MPH, MBA

Obor: pediatria, detská onkológia, verejné zdravotníctvo

Zástupca SR v Riadiacej rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Bratislava.

Pôsobí nielen ako lekár, ale aj ako sociálny a humanitárny pracovník, odborník na verejné zdravie a krízový manažér. Spolupracuje napríklad s Lekármi bez hraníc.

Okrem medzinárodných, akademických vedeckých výskumných a humanitárnych organizácií pôsobí aj v Medzinárodnej spoločnosti pediatrickej onkológie.

Vedie humanitárne projekty v Južnom Sudáne, Ugande, Keni a na Strednom východe.

Profesor Šuvada je členom Vedeckej rady AGEL od roku 2025.

Čestní členovia

prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.

prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.

Emeritný predseda Vedeckej rady AGEL, v rokoch 2014 – 2021 pôsobil ako predseda Vedeckej rady AGEL.

Emeritný prednosta ortopedickej kliniky 1. LF a IPVZ v Prahe, Fakultná nemocnica Na Bulovke.

Profesor Dungl je významný ortopéd, aktívny aj čestný člen mnohých európskych ortopedických spoločností. Už viac ako 45 rokov pôsobí vo Fakultnej nemocnici Na Bulovke.

Publikoval viac ako 70 domácich a 26 zahraničných odborných publikácií, jeho monografia Ortopédia získala Hlávkovu cenu.

V roku 2014 prof. Dungl obdržal od prezidenta republiky Medailu Za zásluhy o štát v oblasti vedy. V apríli 2022 získal v Kodani vysoké európske ocenenie “Pro maximum meritis” za celoživotný prínos detskej ortopédii.

doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Lekárka, docentka pre odbor onkológie. Pôsobí ako prednostka Onkologickej kliniky Masarykovej nemocnice Ústí nad Labem. Je tiež garantom odboru rádiologický asistent Fakulty zdravotníckych štúdií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, školiteľkou v odbore Preventívna medicína, školiteľkou v odbore Klinická a experimentálna onkológia doktorandského študijného programu 2. LF UK. Docentka Prausová je členkou vedeckej rady ministra zdravotníctva. Členkou Vedeckej rady AGEL je od roku 2022.

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Významný lekár a politik, profesor hygieny, preventívneho lekárstva a epidemiológie.

Profesor Prymula pôsobí ako poradca prezidenta Českej republiky, bol ministrom zdravotníctva ČR, poradcom premiéra ČR, vládnym splnomocnencom pre vedu a výskum v zdravotníctve. Je členom Spoločnosti infekčného lekárstva, Českej vakcinologickej spoločnosti, Českej spoločnosti epidemiológie a mikrobiológie ČLS JEP. Je tiež členom Medzinárodnej spoločnosti infekčných ochorení (ISID), Európskej spoločnosti klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb a ďalších. Je profesorom na LF UK Hradec Králové. Významná publikačná činnosť, IF publikovaných prác 0,155 – 45,217. HI=27.

Profesor Prymula získal mnoho ocenení, opakovane Cenu ČLS JEP za najlepšiu pôvodnú publikáciu, Striebornú medailu LF UK Hradec Králové, Medailu Európskeho centra pre kontrolu chorôb.

Prezident republiky mu v roku 2020 udelil Rad Bieleho leva.

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr.h.c.

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr.h.c.

Lekár, svetovo uznávaný onkológ, internista. Má atestácie z vnútorného lekárstva, klinickej onkológie, hematológie a paliatívnej medicíny. V súčasnosti pôsobí ako poradca ministra zdravotníctva pre onkológiu. Založil a dvadsať rokov viedol Internú hematoonkologickú kliniku vo Fakultnej nemocnici Brno-Bohunice. Pôsobil ako dekan a prodekan LF Masarykovej univerzity a riaditeľ Masarykovho onkologického ústavu v Brne. Celkom dvanásť rokov bol predsedom Českej onkologickej spoločnosti, zaslúžil sa o vznik Komplexných onkologických centier u nás. Bol aj mnoho rokov predsedom Spoločnosti paliatívnej medicíny, ktorú u nás zvlášť v 90. rokoch zavádzal a propagoval.

Profesor Vorlíček je členom mnohých odborných spoločností u nás aj v zahraničí. Prvý autor alebo spoluautor viac ako 400 publikácií v odbornom tlači domácim aj zahraničným, autor 18 odborných a edukačných kníh. Držiteľ ceny rektora Masarykovej univerzity, ceny Predsedníctva Českej lekárskej spoločnosti JEP, ceny Nadácie Universitas Masarykiana. Je nositeľom Medaily Za zásluhy o štát v oblasti vedy II. stupňa.